Nazwa gatunkowa: Phidippus texanus
Długość życia: Samice do 3lat samce do 2lat.
Długość odwłoka z karapaksem: Samice – 1,8cm, Samce – ?
Występowanie: Meksyk
Hodowla grupowa: Skakuny to kanibale najlepiej hodować pojedyńczo.
Aktywność: Dzienna
Typ terrarium: Egzotyczne
Wielkość terrarium dla dorosłego: 10x10x20cm lub 15x15x25cm
Oświetlenie: 12h
UVB: niepotrzebne
Dymorfizm płciowy: rozpoznawalny od L3, kolor odwłoka u samca przebarwia się na czerwono.
Wygląd samca: Samiec ma czarny karapaks z czerwonym odwłokiem.
Wygląd samicy: Samica żóltawa z charakterystycznym wzorem na odwłoku.
Cechy szczególne: Jak na Phidippusa jest on bardzo duży.
Biotop:
Rozmnażanie: Powinno odbyć się bez problemów, samicę i samca karmimy do pełna następnie dopuszczamy.
Uwagi: Bardzo łagodne usposobienie.
HODOWLA
Temperatura – 26-28C dzień, 23-25C noc
Wilgotność – 60-70% – P. texanus wymaga nieco podniesionej wilgotności, L1-L4 spryskujemy codziennie, maksymalnie co 2dni. Na spód pojemnika kładziemy ręcznik papierowy. Spryskujemy pojemnik tak aby nie był przez dłuższy czas suchy, jednak staramy się pryskać bardzo małe ilości wody tak aby wysoka wilgotność nie utrzymywała się za długo. Najlepiej sugerować się urządzeniem mierzącym wilgotność (higrometr).
Woda do picia – L1-L3 co 1/2 dni (delikatnie prysnąć na ścianki pojemnika), im pająk większy tym okres spryskiwania ten wydłuża się do 2-4 dni. Dodatkowo oprócz pryskania możemy użyć płaskiej nakrętki wypełnionej wodą, umieszczonej w terrarium.
Wentylacja – bardzo duża, skakuny potrzebują świeżego powietrza.
Karmienie – Młodym skakunom L1-l4 dajemy muszki owocówki melanogaster/hydei, wylęg, skoczogonki, karmówka powinna być maksymalnie wielkości skakuna, większym osobnikom dajemy mączniki, świerszcze, karaczany, muchy. Młode L1-L3 karmimy co 2 dni, wrzucając do pojemnika 2-3 muszki. Muszek nie wyjmujemy do kolejnego karmienia. Przy następnym karmieniu pozbywamy się martwych much i dajemy kolejne. Starsze osobniki karmimy rzadziej wraz ze wzrostem podrostki co 3-4 a dorosłe nawet co 7dni – dorosle. Karmiąc kierujemy się wielkością odwłoka pająka im mniejszy tym większa potrzeba żeby pająk zjadł. Pamiętajmy o tym że samce z natury mają mniejszy odwłok a będąc w formie adult jedzą bardzo rzadko – nawet raz na dwa/trzy tygodnie.
Podłoże – można użyć dowolnego np.włókno kokosowe lub wermikulit który bardzo dobrze chłonie wodę. Może to być również torf przystosowany do wysokich wilgotności.