Nazwa gatunkowa: Hyllus diardi

Długość życia: Samice do 3lat samce do 2lat.

Długość odwłoka z karapaksem: Samice i samce ponad 2cm

Występowanie: Birma, Chiny, Indie, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Singapur, Tajlandia, Wietnam.

Hodowla grupowa: Skakuny to kanibale najlepiej hodować pojedyńczo.

Aktywność: Dzienna

Typ terrarium: Tropikalne

Wielkość terrarium dla dorosłego: 10x10x20cm lub 15x15x25cm

Oświetlenie: 12h

UVB: niepotrzebne

Dymorfizm płciowy: rozpoznawalny od L4-L5 kiedy samiec zaczyna wybarwiać się na czarno.

Wygląd samca: Samiec czarny z opalizującym odwłokiem na zielono. Duże masywne nogi przednie.

Wygląd samicy: Samica żółta ze wzorem na odwłoku oraz czarnymi dodatkami. W okolicach oczu charakterystyczna para włosków.

Cechy szczególne: Jest to jeden z największych skakunów na świecie.

Biotop: Zamieszkuje krzewy i zarośla w lasach deszczowych gdzie wilgotnosć jest znacznie podwyższona.

Rozmnażanie: Powinno odbyc się bez problemów, samicę i samca karmimy do pełna następnie dopuszczamy.

Uwagi: Hyllus diardi jest bardzo aktywny i ruchliwy ciekawski i szybki. Dla osób bojących się pająków nie jest wskazany natomiast dla tych bardziej doświadczonych może to być świetny gatunek który bardzo aktywnie wchodzi w interakcje z człowiekiem.

HODOWLA

Temperatura – 26-28C dzień, 23-25C noc. Najlepiej użyć termostatu i kabla grzewczego.

Wilgotność – Wysoka 70-80%, terrarium spryskujemy codziennie włącznie z podłożem, najlepiej aby było ono przystosowane do wysokich wilgotności jak np. wermikulit. Dla maluchów używamy ręczników papierowych. Najlepiej do kontrolowania wilgotności użyć higrometru.

Woda do picia – L1-L3 codziennie. Dodatkowo oprócz pryskania możemy użyć płaskiej nakrętki wypełnionej wodą, umieszczonej w terrarium.

Wentylacja – bardzo duża, skakuny potrzebują świeżego powietrza. Należy ją dostosować tak aby utrzymać wystarczająco dużą wilgotność.

Karmienie – Młodym skakunom L1-l4 dajemy muszki owocówki melanogaster/hydei, wylęg, skoczogonki, karmówka powinna być maksymalnie wielkości skakuna, większym osobnikom dajemy mączniki, świerszcze, karaczany, muchy. Młode L1-L3 karmimy co 2 dni, wrzucając do pojemnika 2-3 muszki. Muszek nie wyjmujemy do kolejnego karmienia. Przy następnym karmieniu pozbywamy się martwych much i dajemy kolejne. Starsze osobniki karmimy rzadziej wraz ze wzrostem podrostki co 3-4 a dorosłe nawet co 7dni – dorosle. Karmiąc kierujemy się wielkością odwłoka pająka
im mniejszy tym większa potrzeba żeby pająk zjadł. Pamiętajmy o tym że samce z natury mają mniejszy odwłok a będąc w formie adult jedzą bardzo rzadko – 
nawet raz na dwa/trzy tygodnie.

Podłoże – Najlepsze będą podłoża dostosowane do wysokiej wilgotności np. wermikulit który bardzo dobrze chłonie wodę. Może to być również różnego rodzaju torf tropikalny.

a

a

a

a

a

a

a