Jak hodować skakuny
Hodowla skakunów jest bardzo prosta i nie wymaga wiele czasu, w zamian otrzymujemy oryginalne zwierzątko które możemy obserwować, a nawet wchodzić z nim w interakcje ponieważ pająki te doskonale widzą i słyszą poprzez wibracje. Skakuny możemy podzielić na cztery grupy, skakuny europejskie – wilgotność 50%-60%, temperatura (w dzień 24-26’C, w nocy 21-22’C) oraz europejskie występujące w wilgotnym habitacie gdzie wilgotność jest większa 70%-80% temperatura (w dzień 24-26’C, w nocy 21-22’C). Egzotyczne sucholubne wilgotność 60-70%, temperatura (w dzień 26-28’C, w nocy 23-25’C) i tropikalne (żyjące w dużej wilgotności) – wilgotność 70-80%, temperatura (w dzień 26-28″C, w nocy 23-25’C) – przy gatunkach sucholubnych wentylacja powinna być jak największa, przy gatunkach zamieszkujących wilgotne habitaty, żeby terrarium szybko nie wysychało, wentylacja powinna być dobrana odpowiednio starając się zachować ją jak największą, zaduch w terra powoduje najczęściej śmierć
Terrarium
W zależności od gatunku i wielkości skakuna nasze docelowe terrarium może różnić się wielkością. Dla mniejszych gatunków 5cmx5cmx10cm, a dla większych 10x10x20 lub 15x15x25, dla maluchów kliszówka, moczbox lub pudełeczko plastikowe na sos. Na dno można dać dowolne podłoże w przypadku gatunków tropikalnych najlepszy powinien być torf wilgotny przeznaczony dla tropikalnych żab i innych zwierząt wodno lądowych firma MHK – Filtus Terrun – to podłoże nie pleśnieje i dobrze trzyma wilgotność, wermikulit świetny w sytuacji gdy nie mamy w terrarium żywych roślin, może być też włókno kokosowe, całkiem fajnie wygląda jednak jest problematyczne ze względu na pleśń, gdy mamy słabą wentylację, ewentualnie przy skakunach sucholubnych można zastosować piasek lub żwir, a przy maluchach ręczniki papierowe – które bardzo pomagają utrzymać wilgotność w przypadku skakunów tropikalnych. Kolejnymi elementami wystroju są kora, kamienie, muszelki – tu możemy puścić się wodzy fantazji jednak co istotne skakuny lubią zajmować najwyższe punkty w terrarium czyli sufit dlatego też dobrze gdyby w górnej części był np. patyk pusty w środku lub liście rośliny żywej(skakun na pewno będzie lepiej się czuł z żywą rośliną) lub sztucznej.
Temperatura
W przypadku gatunków europejskich – w dzień 24-26’C w nocy 21-22’C.
W przypadku gatunków egzotycznych i tropikalnych w nocy utrzymujemy 23-25’C, w dzień 26-28’C, można użyć kabla grzewczego lub żarówki.
Ciekawym rozwiązaniem jest utrzymywanie stałej temperatury np. 25-26C w dzień i w nocy.
UWAGA Nie wystawiamy terrariów bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, jeżeli już może to być światło rozproszone.
Wilgotność
Europejskie(ADULT) – 50%-60% spryskujemy dwa/trzy razy na tydzień, niewielką ilość w zależności czy jest wilgotno.
Europejskie(Maluchy L1+) – co 1-2dni mgiełka na ścianki pojemnika, nie ma potrzeby używania wacika.
Egzotyczne sucholubne (ADULT) – (60%-70%)co 2-3 dni mgiełka na ścianki terrarium.
Egzotyczne sucholubne (młodziaki L1+) – mgiełka na ścianki co 1-2 dni.
Tropikalne (ADULT)- (70%-80%) spryskujemy co 1-2 dni, podłoże utrzymujace wilgotność.
Tropikalne (młodziaki L1+) – codziennie mgiełka na ścianki + zwilżony ręcznik papierowy.
Uważamy żeby nie przesadzić z wilgotnością, w terrarium tropikalnym ma być wilgotno (parno) a nie pływać wszystko wewnątrz. Wystarczy, że popsikamy z wyczuciem na ścianki i podłoże (lepiej częściej mniej niż raz a dużo) – utrzymanie wilgotności to najtrudniejszy element przy hodowli skakunów, w przypadku gatunków europejskich tego problemu nie ma, to w przypadku gatunków tropikalnych (np. Hyllus’y, Putnami itd.) przy niskiej wilgotności będą miały problemy z wylinką co może skutkować śmiercią pająka.
Przy gatunkach sucholubnych(ADULT) prysnąć małą ilość wody na ściankę terrarium co 3-4 dni tak aby skakun mógł się napić, można postawić płytki pojemnik z wodą na dnie terrarium lub podawać wodę skakunowi bezpośrednio z wacika. Skakuny potrzebują wody do picia! Przy gatunkach sucholubnych też musi być niewielka wilgotność, terra nie może być przesuszone.
WODA – jakiej używamy to kranówka lub mineralna doprowadzona do wrzenia, następnie odstana do temperatury pokojowej. Ostatecznie można użyć wody demineralizowanej.
Karmienie
Wylęg skakuna(L1) karmimy skoczogonkami, muszkami owocowymi gatunku Melanogaster. L1 ma spory problem z Hydei dlatego warto Hydei dawać dopiero przy L3-L4. Podrośnięte osobniki karmimy najbardziej wartościową – Hermetia illucens (Black soldier fly) larwa i mucha, wylęgiem karaczana dubia, pinkami(praktycznie sam tłuszcz) A dla dorosłych Hermetia illucens (Black soldier fly) larwa i mucha, Muchy z pinek, karaczany, mączniki. Pomimo że skakuny są wstanie zabić ofiary 2-3 krotnie większe od siebie dla bezpieczeństwa karmimy dorosłe skakuny owadami maksymalnie do 2 razy większymi niż pająk, czasami może zdarzyć się że skakun nie będzie chciał zjeść tak dużej ofiary należy podać mu wtedy coś mniejszego, oczywiście małym pajączkom najlepiej dawać pokarm mniejszy od nich ponieważ maluchy nie są jeszcze tak sprawne jak dorosłe osobniki. Przysmakiem większych gatunków Salticidae są ćmy mola woskowego(Skakuny karmić możemy każdym rodzajem owada, w naturze głównie polują na te latające). Nie polecam zbierania owadów z pola ponieważ czasami zdarzają się pasożyty które potrafią zdziesiątkować naszą hodowlę, dlatego najlepiej posiadać karmówkę z hodowli lub założyć własną hodowlę robaczków. Małe pająki karmimy co 1-2dni, większe co 4-5 sugerując się wielkością odwłoka. Skakuny lubią spijać kropelki wody ze ścianek terrarium jednak należy pamiętać że jest sporo małych gatunków które w większej kropli mogą się utopić, dlatego najlepiej atomizerem/spryskiwaczem robić mgiełkę na szybie wewnątrz terrarium lub najlepiej psiknąć nad pojemnikiem (zamiast bezpośrednio do niego) tak aby spadająca mgiełka opadła do wewnątrz terrarium.
Wentylacja
Wentylacja – przy skakunach sucholubnych jak największa – większość z nich mieszka w górnych przewiewnych partiach roślin. W przypadku gatunków żyjących w wilgotnych terenach (Diardi, Putnami) wentylację trzeba odpowiednio dostosować do terrarium aby za szybko nie wysychało.
Handling
Skakuny są na tyle fajne że możemy z nimi wejść w interakcję, są filmiki na youtube na których właściciele głaszczą swoje skakuny, przybijają im piątki, pająki skaczą im na rękę. Aby zacząć „oswajać” skakuna musicie pamiętać, że one na początku boją się nas, więc nie należy wykonywać przy nich gwałtownych ruchów tylko powolutku spokojnie obchodzimy się z pająkiem, dobrze też żeby pająk nie był z odłowu tylko z hodowli ponieważ te większe dzikie osobniki trochę trudniej oswoić. Uważamy też żeby pająka nie uszkodzić, a łatwo tego dokonać z racji na ich wielkość. Otwieramy terrarium czekamy aż skakun wyjdzie na zewnątrz, możemy pomóc mu poganiając go pędzelkiem, powoli kładziemy przed nim rękę i czekamy aż skakun na nią wejdzie, może on nawet wykonać na nią skok i tu ważne żebyście się nie przestraszyli – skakanie to ich codzienność, należy pamiętać że skakuny nie gryzą ludzi ponieważ atakują tylko małe owady nie mają powodu i potrzeby żeby kąsać to po czym chodzą, po drugie większość skakunów nie potrafi przebić się przez naszą skórę więc nie ma obaw, większe gatunki mogą wbić swoje kły i zdarza się to tylko w sytuacjach gdy ktoś ściśnie pająka w palcach, przygniecie go przez co pająk bojąc się o życie może bronić właśnie wbijając kły, nawet generalnie skakun woli uciekać niż kąsać, jego jad porównywalny jest z ugryzieniem pszczoły i jest w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia, uważać muszą jedynie osoby uczulone. Salticidae są ciekawskie i chętnie wszystkim się interesują, obserwowanie tego małego przyjaciela przyniesie Ci na pewno wiele frajdy.
Rozmnażanie
Rozmnażanie skakunów dla początkujących może być nieco trudne, ponieważ tutaj doświadczenie jest bardzo istotne, pająki są bardzo małe a drobne błędy głównie dotyczące wilgotności i wentylacji mogą naszym pająkom mocno zaszkodzić. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i codziennie kontrolować sytuację w pojemniku z kokonem i później z małymi, pajączki mogą być w jednym terrarium do wieku L3.
Po czym poznać że samiec i samica są gotowi do kopulacji? – Samiec posiada na nogogłaszczkach bulbusy – narządy do rozmnażania, czasami też zaczyna się zalecać do wszystkiego wokół, nawet do swojego pożywienia w postaci mola woskowego lub świerszcza, zalecanie wygląda jak taniec przed samicą, wymachiwanie nogami itd.
Samica natomiast gotowa jest gdy widać jej Epigynum (narządy do rozmnażania). Najlepiej też aby samica była w krótkim czasie po wylince.
W warunkach hodowlanych czas rozmnażania można ustawić praktycznie w dowolnym momencie. Wystarczy zwiększyć natężenie światła dziennego przez co najmniej 10 godzin ciągłego światła. Dzienna temperatura nie powinna spaść poniżej 25 ° C Czasami zdarza się, że obie płcie nie są zainteresowane sobą, wtedy można dodać więcej samców do kobiet naraz. Chociaż występują rywalizacje mężczyzn, są one lepiej stymulowane, a odsetek udanej kopulacji wzrasta.
Gdy partnerzy są gotowi, należy je przed kopulacją maksymalnie nakarmić, ponieważ głodne samice są w stanie zjeść samca! Samica może przechowywać nasienie partnera i stworzyć po jednej kopulacji 3-5 kokonów z których wyklują się młode. Pająki dopuszczamy do siebie a po kopulacji oddzielamy samca, samicę umieszczamy w terrarium przygotowanym do budowy kokonu – tutaj możliwości jest wiele, ja używam plastikowych pojemników 1L-1,5L ze zrobioną dużą wentylacją z organzy a do utrzymania wilgotności używamy ręczników papierowych.
Codziennie/co drugi dzień głównie w przypadku gatunków tropikalnych tworzymy mgiełkę na ściance słoika (nie psikamy bezpośrednio na kokon, najlepiej jest psiknąć ponad słoikiem tak aby spadająca mgiełka opadła do słoika, wtedy kropelki są bardzo malutkich rozmiarów) dzięki czemu małe pajączki będą miały możliwość spijania wody i zapobiegnie to wyschnięciu maluchów które w przypadku gatunków tropikalnych są na to bardzo narażone – w pojemniku cały czas musi być wilgotno.
Może się tak wydarzyć że samica wyjdzie z kokonu szukać wody ewentualnie pożywienia, powinniśmy wtedy nakarmić ją wrzucając odpowiednią karmówkę (najlepiej taką która nie dostanie się bezpośrednio do kokonu). Gdy maluchy w stadium L1 wyjdą z kokonu, możemy zabrać samicę z pojemnika z kokonem.
W przypadku gdy samica jest niezapłodniona i zbuduje kokon, nie wolno jej go zabierać (duży stres) należy postępować z nią tak jakby miała młode.
Do operowania malutkimi pająkami polecam skonstruowanie świetnego narzędzia Exhauster! Bierzemy plastikową rurkę taką jak do picia napojów. Na jednym końcu montujemy siateczkę, może to być rajstopa/organza i również ją przymocowujemy gumką lub taśmą klejącą, teraz miejsce gdzie jest siatka od tej strony wsysamy powietrze. Malutkie pajączki możemy w ten sposób wsysać do rurki (będą zatrzymywać się wewnątrz na rajstopie, następnie możemy je delikatnie wydmuchnąć do nowego pojemniczka, jest to szybka i bardzo skuteczna metoda, która pozwoli ci przemieszać pająki bez ryzyka ich uszkodzenia.
DOBRE RADY I CIEKAWOSTKI!!!
– Uważamy na wszelkiego rodzaju produkty chemiczne! Świeczki zapachowe, zapachy do kontaktu, dezodoranty i wszelkiego rodzaju substancje lotne. Pająki są bardzo podatne na wszelką chemię.
– Oswojony skakun = brak stresu pająki żyją wtedy znacznie dłużej, gdy często spaceruje po naszych rękach, ćwiczy skoki – dbamy wtedy o jego zdrowie psychiczne i kondycję.
– Choremu pająkowi można spróbować podać wody z miodem/z cukrem
– Samica największych gatunków skakunów żyje ponad rok od ostatniej wylinki natomiast samiec, do roku czasu.
– Im starszy pająk tym wolniej się porusza
– Skakuny które nie są wyciągane z terrarium na spacery, mają większą śmiertelnosć
– Dorosły samiec zjada pokarm ze znacznie mniejszą częstotliwością
– Skakuny tworzą gniazda z jedwabiu, kiedy skakun przebywa wewnątrz dłuższy czas, może się okazać, że przechodzi wylinkę, jest to moment w którym wilgotność musi być na odpowiednim poziomie, nie należy wtedy mu przeszkadzać ani w żaden sposób go stresować, dawać mu pokarmu czy wyjmować, należy poczekać do momentu aż wyjdzie z gniazda i zacznie szukać pożywienia, należy pamiętać że zaraz po wylince skakun jest bardzo delikatny, a jego kolce jadowe muszą zastygnąć ponieważ są miękkie.
– Cechy charakterystyczne dla samców – masywne grubsze przednie odnóża, kolor pająka przy gatunku P. regius najczęściej czarno biały, bulbusy na nogogłaszczkach
– Cechy wyglądu samic – widoczne epigynum pod odwłokiem, przednie nogi takie same jak pozostałe, samice są kolorowezja na spacerewszelkw
Pogoda okresowa - wykres wilgotności i temperatury na świecie
Polecam Boba łowcę pająków który opisuje wiele zagadnień dotyczących Skakunów i ich hodowli. Poniżej znajdziecie jego kanał na Youtube:
Opis hodowli na stronie terrarium.pl
Lista polskich gatunków skakunów.